Astep blev grundlagt i 2014 af den italienske designer Alessandro Sarfatti og kombinerer en rig historie inden for italiensk design med den traditionelle skandinaviske følelse for at skabe tidløse og elegante produkter.
Alessandro fortsætter den rejse, som hans bedstefar Gino Sarfatti og far Riccardo Sarfatti har udformet og videreført erfaring og viden i kombination med en fremadskuende fokus, der er blevet udviklet i over tre generationer. Dette i kombination med de seneste fremskridt inden for digital teknologi skaber en moderne designvirksomhed med en dyb respekt for tidløs belysning.
Ikoniske genstande i moderne stil
Astep skaber nye produkter til hjemmet med genstande, der giver digital teknologi en mere betydningsfuld plads i vores liv. Ved at genlancere ikoniske genstande designet af blandt andre Gino og Riccardo i en mere moderne udgave, ærer Astep udviklingen og fører historien videre. Da digitale løsninger får stadig mere fokus i vores dagligdag, stræber Astep efter at kombinere livskvalitet, som ny teknologi tilbyder, med respekt for mennesker, genstande og miljø, som altid har været kernen i god design.
Astep består af to kollektioner. Astep Collection tager belysning i nye og innovative retninger med forståelse og respekt for traditionen, mens kapselkollektionen Flos with Sarfatti er en hyldest til Gino Sarfatti og er skabt i tæt samarbejde mellem Astep og Flos.
Noget du mangler fra Astep?
Vi kan levere alle produkter fra denne producent. Kontakt os venligst via vores kontaktformular for at drøfte din specifikke produktforespørgsel.